Pretraži katalog knjižnice ili web stranicu

Novosti

Noć knjige: O životinjama i ljudima

Pred nama je četrnaesta Noć knjige, nacionalna manifestacija koja se organizira u povodu Svjetskog dana knjige i autorskih prava (23. travnja) i Dana hrvatske knjige (22. travnja) da bi se pozornost skrenula na knjigu i čitanje, njihovu vrijednost i značenje za pojedinca i svijet.

Tema Noći knjige 2025.: O ŽIVOTINJAMA I LJUDIMA

Od prapovijesti do danas čovjek svoj svijet dijeli sa životinjama. Kao čovjeku najbliža bića, životinje su neizostavno prisutne u svim aspektima ljudskog opstanka i izričaja. Njihova prisutnost u mitovima, legendama i umjetničkim djelima svjedoči o njihovu snažnom utjecaju na ljudsku kulturu. Neizostavna uloga u popularnoj kulturi ukazuje na to koliko smo, kao čovječanstvo, na njih upućeni.

Životinje su, poput nas, neodvojiv dio prirode. Od najmanjih insekata do veličanstvenih kitova, svaka vrsta ima svoju ulogu u ekosustavu, pridonoseći njegovoj ravnoteži i bogatstvu raznolikosti života na Zemlji. One su i nepresušan izvor inspiracije. U književnosti životinje često simboliziraju ideje, ideologije i moralne vrijednosti. One su likovi i junaci, naratori i ključni akteri priča koje odražavaju ljudska stanja, ponašanja i misli. Često postaju i mnogo više od običnih likova – postavljaju pitanja o istini, smislu i svrsi; o tome što znači biti živo biće.

Danas sve više osvještavamo esencijalnu važnost životinja za opstanak života na planetu. Uočavamo i njihovu terapeutsku ulogu u našim životima te preispitujemo etičnost njihova iskorištavanja u prehrambenoj, farmaceutskoj i kozmetičkoj industriji. Suvremeni čovjek, suočen s posljedicama nekontroliranog iskorištavanja životinja i cijelog ekosustava, postavio je zaštitu ugroženih vrsta kao jedan od svojih imperativa.

Svjesni njihove nezamjenjive uloge u povijesti čovječanstva i umjetnosti, osobito književnosti, te prisutnosti u popularnoj kulturi, ovogodišnju Noć knjige posvećujemo životinjama. Pozivamo vas da zajedno istražimo njihovo mjesto u knjiškim svjetovima te pokušamo otkriti kako su, kroz vjekove, oblikovale naš pogled na svijet, naš odnos prema prirodi i sebi samima.

Značajne obljetnice i djela

U 2025. godini obilježava se 110 godina od objavljivanja Kafkina Preobražaja, kao i 80 godina od objavljivanja romana Životinjska farma Georgea Orwella. Prisjećamo se i najpoznatijeg liječnika za životinje svih vremena – doktora Dolittlea iz romana Hugha Loftinga, koji je prvi put objavljen prije 105 godina, kao i dječaka Mowglija, junaka iz slavne Knjige o džungli nobelovca Rudyarda Kiplinga, čiji je drugi dio objavljen prije točno 130 godina. Ove se godine navršava i 50. obljetnica kultne knjige Oslobođenje životinja australskog filozofa i bioetičara Petera Singera, u kojoj je popularizirao pojam specizam, tj. diskriminaciju na temelju pripadnosti vrsti.

Popularni psić Snoopy prvi se put pojavio u stripu Peanuts 1950. godine. Stripovi Walta Disneyja krenuli su s izlaženjem 1930., i to s Mickeyjem Mouseom, koji će postati i ostati planetarno popularan do današnjih dana.

Podsjećamo i na ostale knjige koje su pridonijele globalnoj raspravi o odnosu između ljudi i životinja: Bijeli očnjak, Zov divljine (Jack London), Moby Dick (Herman Melville), Crni ljepotan (Anna Sewell), a tu su i suvremeniji naslovi: Pijev život (Yann Martel), Umijeće utrkivanja na kiši (Garth Stein), Marley i ja (John Grogan), Smisao života jednoga psa (W. Bruce Cameron), Fantastični mačak Bob (James Bowen)…

Prisjećamo se i značajnijih djela iz domaćeg kulturnog kruga, poput čuvene Ježeve kućice (Branko Ćopić), ali i naslova iz hrvatske književnosti u kojima životinje zauzimaju istaknuto mjesto: Bijeli jelen (Vladimir Nazor), Mačak Džingiskan i Miki Trasi (Vesna Parun), Pirgo (Anđelka Martić), Divlji konj (Božidar Prosenjak)… Niz nastavite sami.

Organizatori manifestacije su: Zajednica nakladnika i knjižara Hrvatske gospodarske komore, Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, Knjižnice grada Zagreba, Moderna vremena – portal za knjigu i kulturu čitanja, Udruga za zaštitu prava nakladnika – ZANA te Hrvatska udruga školskih knjižničara. Noć knjige održava se uz potporu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, Udruge za zaštitu prava nakladnika – ZANA, Hrvatske gospodarske komore i Grada Zagreba.

Pozivamo vas da nam se pridružite u srijedu 23. travnja 2025. u Središnjoj knjižnici, Dječjoj knjižnici, Knjižnici Veruda i/ili Knjižnici Vodnjan -  veselimo se vašem dolasku i sudjelovanju u stvaranju još jedne nezaboravne Noći knjige! Noć knjige neka i ove godine bude mjesto susreta, dijaloga i zajedničke radosti čitanja!


PROGRAM

SREDIŠNJA KNJIŽNICA (Kandlerova 39)

13 sati / O KAFKI I ŽIVOTINJAMA / predavanje za učenika srednje škole / predstavljaju: Marieta Djaković i Kristina Djaković, Sveučilište Jurja Dobrile u Puli
17 sati / PČELE - VIŠE OD MEDA / edukativno-kreativni program za djecu i njihove roditelje/staratelje / predstavlja: Roman Maglić
19 sati / ŠTO SVE TREBAMO ZNATI O RIBI KOJU KONZUMIRAMO / predavač: dr. sc. Neven Iveša, Fakultet prirodnih znanosti Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli

DJEČJA KNJIŽNICA (Smareglina 2)

17.30 sati / VUKolovci kreću! – da te bolje vidim / voditeljica Petra Rajh / kamišibaj radionica za djecu od 7 do 10 godina

KNJIŽNICA VERUDA (Banovčeva 4)

17 sati / RIJEČI KOJE PREDU, RUKE KOJE STVARAJU / voditeljica: Biserka Lilić / kreativna radionica keramike za odrasle

KNJIŽNICA VODNJAN (Trgovačka 23)

17 sati / UPOZNAJMO AKVARIJ: Mi smo morska stvorenja / voditeljica: Ela Pahor / radionica za djecu od 9 do 12 godina
ORWELLOV ŽIVOTINJSKI SVIJET / virtualna izložba

 

Više o pojedinim programima pročitajte u kalendaru događanja.

PODIJELI: