U Gradskoj knjižnici i čitaonici Pula 26. i 27. listopada 2023. održan je 3. Međunarodni stručni skup „Digitalna transformacija službenih publikacija i državnih informacija u izgradnji digitalnog društva“ u organizaciji Hrvatskog knjižničarskog društva – Komisije za državne informacije i službene publikacije i Gradske knjižnice i čitaonice Pula. Financijski su Skup podržali Ministarstvo kulture i medija RH i Grad Pula.
U fokusu dvodnevnog Skupa bili su jačanje svijesti o službenim publikacijama, o potrebi osiguravanje slobodnog pristupa informacijama iz djelokruga tijela državne, regionalne i lokalne vlasti – s ciljem stvaranja digitalnog društva i knjižnica 21. stoljeća.
Tijela javne vlasti proizvode velik broj različitih vrsta dokumenata, danas uglavnom u digitalnom formatu: službena glasila, izvješća, godišnje planove, strategije, studije, istraživanja, zbirke statističkih podataka, monografije i drugo. Objavljivanje i dostupnost tih dokumenata zakonska su obveza prema svim građanima i njihovo temeljno građansko pravo. Javna dostupnost takvih publikacija i informacija ostvaruje se i posredstvom knjižnica, ustanova koje po svojoj prirodi most su između građana i informacija. Prikupljanje, organizacija, pohrana i dostupnost službenih publikacija i informacijskih izvora sastavni su dio knjižničnog poslovanja.
Skup su pozdravnim govorima otvorile ravnateljica Gradske knjižnice i čitaonice Pula Nadia Bužleta, pročelnica Službe Gradonačelnika i Gradskog vijeća Grada Pule Iva Matanović i voditeljica Službe za arhivsku i knjižničnu djelatnost Ministarstva kulture i medija RH dr. sc. Ivona Despot. U ime hrvatskog Knjižničarskog društva okupljenima se prigodnim riječima obratila njegova predsjednica Jasenka Pleško. Lidija Suman, načelnica Sektora za službene dokumente i informacije iz Središnjeg državnog ureda za razvoj digitalnog društva, predstavila je ukratko njihov najveći projekt - platformu e-Građani, a uvodna izlaganja Zoomom održali su predavači iz SAD-a, Luxembourga i Bruxellesa. Iz Svjetske banke javili su se Robert Malloy, voditelj službe knjižnice i izdavaštva, Eliza McLeod, voditeljica knjižnice, i Jurgita Campbell, Information Technology Officer, zatim Carol Riccalton, voditeljica službe „Data, Information and Knowledge Dissemination and Preservation Services“ Ureda za publikacije Europske unije te doc. dr. sc. Tomislav Sokol, zastupnik u Europskom parlamentu. Prvi dan Skupa zaključen je radionicom ChatGPT: Pretraživanje službenih publikacija uz pomoć umjetne inteligencije koju su vodile viša knjižničarka Dolores Mumelaš i Marija Šimunović.
Tijekom drugog dana sudionici su imali priliku poslušati izlaganja Azre Smajić Gačević i dr. sc. Ismeta Ovčine iz Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH u Sarajevu, Svetlane Albijanić i Nine Radojević iz beogradskog JP-a Službeni glasnik, Lucie Antonelli iz Bibliotece dell’Albo nazionale segretari comunali e provinciali Roma, Kristijana Crnkovića iz ArhivPRO d.o.o., Lidije Suman i Željke Motika iz Središnjeg državnog ureda za razvoj digitalnog društva, Dolores Mumelaš iz Nacionalne i sveučilišna knjižnica u Zagrebu i Tamare Horvat Klemen iz Središnjeg državnog ureda za razvoj digitalnog društva, Ljiljane Črnjar iz Gradske knjižnice Rijeka, Nade Radman iz Gradske knjižnice Zadar i Nadije Bužleta iz Gradska knjižnica i čitaonica Pula, Ivane Radenović iz Knjižnica grada Zagreba, Eve Czegledi iz Clarivata Budimpešta, Ivane Kežić Pucketić iz NSK, Marije Šimunović i Zrinke Udiljak Bugarinovski iz EDC-KDC-a Ekonomskog fakulteta u Zagrebu te Tatijane Petrić iz Središnjeg ureda za koordinaciju s knjižnicama Sveučilište u Zagrebu.
Kroz svoja izlaganja domaći i strani stručnjaci razmijenili su iskustva, kako bi se što bolje upoznali s novim modelima službenim publikacija i njihovom ulogom u razvoju digitalnog društva te ovladavanjem vještinama digitalnih usluga u pristupu službenim publikacijama. Tijekom dvodnevnog Skupa govorilo se o službenim publikacijama u RH i njihovom pretraživanju, uspostavi integralnog sustava za upravljanje službenom dokumentacijom i informacijama, narodnim knjižnicama u izgradnji digitalnog društva te njihovoj uspješnosti u posredovanju javnim informacijama, primjeru tematskog izbora službenih mrežnih publikacija te dostupnosti službenih publikacija u visokoškolskim knjižnicama i brojnim drugim temama. Također, predstavljena su vrijedna strana iskustva i primjeri dobre prakse u digitalizaciji službenih publikacija.
Ovim stručnim skupom otvoren je prostor za poticanje rasprave o položaju službenih publikacija u procesu izgradnje digitalnog društva, daljnjeg širenja službenih publikacija u novim medijima te unapređenja digitalnih usluga knjižnica i sustavne izgradnje novog modela zbirki.