Građanska znanost u knjižnici

ŠTO JE GRAĐANSKA ZNANOST?

Građanska znanost, u širem smislu, praksa je uključivanja šire javnosti u znanstvena istraživanja, što omogućuje neprofesionalnim istraživačima pružanje podrške profesionalcima da bi zajednički došli do novih zaključaka, rješenja i spoznaja. Izrastao iz područja sudjelovanja „građana amatera” u znanstvenim istraživanjima u nizu različitih disciplina te na temeljima primjene rada mnoštva (engl. crowdsourcing), danas je koncept građanske znanosti pozicioniran unutar šireg područja otvorene znanosti te je građanska znanost prepoznata kao utemeljen i validan pristup znanstvenim istraživanjima. Građanska znanost je poznata i kao znanost zajednice, znanost s masovnom podrškom, znanost u oblaku, volontersko nadgledanje ili samo sudjelovanje javnosti u znanstvenim istraživanjima.


Prva aktivnost našeg programa Građanska znanost u knjižnici je sudjelovanje u nacionalnom projektu Ulice srednjovjekovnih vladara koju provodi Radna grupa za građansku znanost u knjižnicama (GZUK) u suradnji s narodnim i školskim knjižnicama diljem Hrvatske. Cilj ovog projekta je istražiti i geolocirati ulice, trgove i parkove u Hrvatskoj koji nose imena srednjovjekovnih vladara. U fokusu su hrvatski kraljevi Tomislav, Zvonimir, Stjepan Držislav, Petar Krešimir i Petar Svačić te hrvatski kneževi Domagoj, Trpimir, Borna, Branimir i Mislav.

Gradska knjižnica i čitaonica Pula prva je u Hrvatskoj započela s provođenjem radionica geolociranja, koje su održane 18. ožujka 2025. s učenicima OŠ Tone Peruška Pula te 25. ožujka 2025. s učenicima Škole za turizam, ugostiteljstvo i trgovinu Pula.

Više informacija o projektu možete dobiti na Odjelu za djecu i mlade Središnje knjižnice.


Uskoro započinju i nove aktivnosti namijenjene učenicima osnovnih i srednjih škola.

Više informacija:

  • osobno na Odjelu za djecu i mlade
  • djecji.odjel@gkc-pula.hr
  • 052 300 405