Pretraži katalog knjižnice ili web stranicu

Događanja

Djeca

Mala škola glagoljice - radionice za djecu

Znate li kojim je pismom pisana Bašćanska ploča i zašto je ona važna? Znate li da smo se prije latiničnog pisma koristili glagoljicom? Znate li zašto se javila potreba za njom i tko ju je prvi koristio? Odgovore na pitanja možete doznati na radionici Male škole glagoljice. I znate što? Naučit ćete i njezinu abecedu.

Radionice su dio nove manifestacije Gradske knjižnice i čitaonice Pula - Mali festival baštine.

Mjesto: Odjel za djecu i mlade, Središnja knjižnica
Vrijeme: 30. 9. / 2. 10. / 4. 10. / 18 - 19 sati

Radionica traje tri dana (po sat vremena) i uključuje:
•    kratki uvod o postanku pisma, razlozima nastajanja i prvim korisnicima
•    najpoznatije spomenike
•    učenje pisanja glagoljskih slova.

U prvom danu Male škole glagoljice (30. 9.) bavimo se poviješću njezinoga nastanka, koji su najpoznatiji spomenici pisani glagoljicom te zašto su oni važni. Nakon toga započinjemo s učenjem prvog dijela abecede (azbuke).

U drugom danu (2. 10.) ponavljamo što smo prethodno učili i nastavljamo sa učenjem drugog dijela glagoljskih slova.

U trećem danu (4. 10.) učimo upotrebljavati glagoljska slova u pisanju svog imena i prezimena, ali i drugih sadržaja koje polaznici sami odluče pisati.

Cilj Male škole glagoljice je upoznati glagoljsko pismo, savladati abecedu (azbuku) glagoljice te naučeno primijeniti u čitanju i pisanju.

Škola glagoljice je namijenjena djeci od 9. godine (treći razred OŠ) do 14. godine (8. razred).


Glagoljica je pismo stvoreno sredinom 9. stoljeća za potrebe širenja kršćanstva među Slavenima i njihovim jezicima. Upotreba glagoljice bila je do 19. stoljeća te se uz hrvatsku ćirilicu i latinicu smatra nacionalnim pismom, a „umijeće čitanja, pisanja i tiskanja glagoljice“ 2014. je godine proglašeno hrvatskim nematerijalnim kulturnim dobrom.

Voditeljica Male škole glagoljice za sebe kaže:
Moje je ime Anita Jelenović Oplanić, magistra sam edukacije hrvatskog jezika i književnosti s 5 godina radnog iskustva u školi. Odnedavno sam vlasnica obrta za poduku i savjetovanje Točka Zarez i ona koja stoji iza brenda Koolibrić. Ljubav prema hrvatskom jeziku otkrila sam u srednjoj školi, a ljubav prema edukaciji u radu s učenicima i sa studentima. Stažirala sam i radila u osnovnoj školi a sudjelovala sam i na programu Erasmus + podučavajući strane studente hrvatskome jeziku. Unatoč početnim ambicijama, s namjerom rada u školskom sustavu, put me odveo u svijet edukacije na moj način. Tijekom studija pozornost sam pridavala psihologiji, pedagogiji i metodikama usmjeravajući se na načine učenja i savladavanja gradiva. S obzirom na to da sam podosta radoznala i s puno pitanja u svojoj glavi volim istraživati načine lakšeg savladavanja gradiva i motivacije za učenjem. Obožavam gramatiku, čitati, dugo spavati, vikende, Božić, svoju obitelj, sladoled plavo nebo, lazanje, istraživati, šetati šumom, podučavati, gledati dokumentarce, povijest i s ponosom čuvati kulturnu baštinu.

Veselim se druženju!

PODIJELI: